Budowa laptopa biznesowego nie należy do najłatwiejszych, bowiem składa się z wielu drobnych elementów, które tylko połączone w całość są w stanie spowodować prawidłowy rozruch komputera. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę tylko większe jednostki, wówczas nauka podzespołów staje się bardziej przyswajalna. Z jakich komponentów składa się laptop? Za co odpowiadają poszczególne części? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Z czego zbudowany jest przeciętny laptop?
Aby laptop mógł działać prawidłowe, konieczna jest sprawność wszystkich podzespołów. Aby lepiej to zrozumieć, warto przytoczyć przykład HP EliteBook 855 G7. Wyposażony jest w procesor AMD Ryzen 5 PRO 4650U, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ma aż 6 rdzeni. Dodatkowo karta graficzna AMD Radeon Vega 6 powoduje, że oglądanie filmów lub granie w gry komputerowe to żaden problem. Kolejnym istotnym komponentem w HP EliteBook 855 G7 (więcej tutaj) jest dysk twardy typu SSD o pojemności 512 gigabajtów. Ważna też jest pamięć RAM, wcześniej przytoczony model posiada jej aż 16 gigabajtów. Dodatkowo w zestawie znajdziemy wytrzymałą baterię, kartę dźwiękową i sieciową.
Za co odpowiadają poszczególne części komputerowe?
Dzięki procesorowi możliwe jest kontrolowanie pracy pozostałych części, jest to tzw. „mózg komputera”. Karta graficzna umożliwia odtwarzanie obrazu na monitorze, dodatkowo odpowiedzialna jest za jakość i płynność grafiki 3D. Dzięki dyskowi twardemu SSD możliwe jest szybkie odczytywanie i zapisywanie danych. Pamięć RAM umożliwia wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Karta dźwiękowa odtwarza wszelkie dźwięki, natomiast karta sieciowa umożliwia przeglądanie stron internetowych.
Kawa zdjęcie autorstwa freepic.diller - pl.freepik.com